Górny Ślask

Górny Śląsk - ciekawe obiekty - warto zobaczyć - NOC MUZEÓW, NOC TEATRÓW

Noc Muzeów (okolice 18 maja), Noc Teatrów (wrzesień)

W NOCY WSZYSTKIE KOTY...

Noce Muzeów to całkowicie świecka i nowa tradycja - jej początki datują się na rok 1997 kiedy to po zmierzchu można było odwiedzić muzealne placówki Berlina. Pomysł przyjął się, bo dziś w całej Europie można spędzić noc z muzealnictwem już w ponad stu miastach - do Polski idea Nocy trafiła w 2003 roku. To nie tylko okazja otwarcia się na nową publiczność (taką, która lubi obejrzeć wszystko od strony wystawienniczej kuchni), ale także popis pomysłowości. W Bytomiu więc mogliśmy zająć się łapaniem owadów przy pomocy światła, w Chorzowie - odbyć niezapomniane spotkanie w ciemnościach ze śląskimi demonami: zmorą, podciepem, rusałką oraz utopcem. Niemal wszędzie pokaźną ofertę skierowano do młodych odbiorców: mogli malować, rzeźbić, odlać z ołowiu figurkę żołnierzyka lub zająć się karierą naukowego detektywa.

Mimo powagi miejsc zawsze jest kolorowo, głośno i wesoło. Noce Muzealne organizowane są na ogół w okolicach 18 maja, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. Choć tradycja jest tradycją bywa, że muzeum potrafi się z niej wyłamać - w Tarnowskich Górach od lat nocne zwiedzanie (i towarzyszące mu imprezy) organizowane jest w noc świętego Jana (z 23 na 24 czerwca). Bardzo często nocnej imprezie muzealnej towarzyszą koncerty muzyczne lub wyprzedaże publikacji - można wówczas za grosze kupić wartościowe albumy, plakaty czy inne wydawnictwa. Zwyczajowo przyjmuje się, iż w tym czasie wstęp do placówki jest albo bezpłatny, albo kwota opłaty jest symboliczna.

NOCNE UPIORY W TEATRZE

Śląsk ma swoją własną, Metropolitalną Noc Teatrów: pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2010 roku. To także nasz towar eksportowy, bo we francuskim Saint - Etienne tak spodobała się śląska formuła imprezy, że postanowili równolegle - i we współpracy - organizować identyczną w swoim mieście. Tradycyjnie swoje podwoje otwierają: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Opera Śląska w Bytomiu, chorzowski Teatr Rozrywki, Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Korez, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Teatr Mały w Tychach, Teatr Zagłębia, zabrzański, Teatr Nowy, a także Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, Telewizja Katowice i Centrum Kultury Katowice. Noc teatrów to nie tylko spektakle, lecz (a może przede wszystkim) okazja do obejrzenia scenicznego zaplecza - magazynów strojów, sceny, sal prób i wszystkiego, co tylko teatr ma do pokazania od strony sztuki oraz technologii.

Lista teatrów uczestniczących w Nocy będzie się zapewne z czasem wydłużać. Szczególnie gorąco polecamy Państwu nocną wizytę w Operze Śląskiej. Ze względu na wielość form artystycznego przekazu to właśnie tu mieć będziemy najwięcej możliwości. Takich jak warsztaty muzyczne pod okiem dyrygenta, podglądanie próby operowego chóru, zajęcia w imponującej sali prób baletowych, oglądanie (także przymierzanie) bajecznie kolorowych strojów, zapoznanie się z pracą krawców odpowiedzialnych za garderoby artystów. Noc Teatrów odbywa się we wrześniu.


 


 

Górny Śląsk to prawdziwe muzealne zagłębie - dużych, sztandarowych placówek tego typu jest tu ponad 40 - dochodzą do tego obiekty paramuzealne, przeliczne izby pamięci; coraz więcej jest muzeów prywatnych - takich jak prekursorskie Muzeum Instytutu Tarnogórskiego. Muzea śląskie mają specyfikę opierającą się na różnorodności tematycznej (od muzeów posiadających wartościowe zbiory przyrodnicze - Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, poprzez jednostki prezentujące zbiory artystyczne - Muzeum Śląskie, poprzez obiekty ukazujące historię - gliwicka Radiostacja czy muzeum w kopalni "Wujek", aż po inicjatywy prywatne - jak Muzeum Rzemiosła na zamku w Starych Tarnowicach czy Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej). Wiele z placówek województwa śląskiego ma przebogatą historię - często powstawały ponad sto lat temu, na Górnym Śląsku bardzo silna jest tradycja posiadania muzeum przez miasto - obiekt taki świadczy o docenieniu dóbr kultury i traktowany jest prestiżowo. Każda promocja - także w postaci Nocy Muzealnej - jest ważna, bo obiekty wciąż nie są odwiedzane przez publiczność w zadowalającym stopniu - jedynie 4% gości polskich muzeów trafia do placówek województwa śląskiego (dane opublikowane w Strategii Rozwoju Kultury Województwa Śląskiego na lata 2006 - 2020).